Istorija | Romerio namas | Romerio namas | butai Bokšto g. 10 Vilnius

1736m.

Steponas Jurgis Römeris - garsiosios Saksonijos Römerių dinastijos atstovas, pirmasis su šeima gyvenęs Bokšto g. 10 esančiame name. Nuo 1781 m. Romerių namuose ištisus dešimtmečius veikė masonų ložė "Uolusis lietuvis", vyko kitų Vilniaus ložių susirinkimai ir reikšmingi posėdžiai.

O, jei tik sienos prabiltų, kiek jos papasakotų patriotiškų istorijų ir atskleistų šeimos vertybių, kurias puoselėjo šimtmečius čia gyvenusios Römerių kartų kartos!

1806m.

Eduardas Jonas Römeris buvo vienas garsiausių dinastijos atstovų, nuo 1806 m. kasdien varstęs Bokšto g. 10 namo duris ir iš rankų nepaleisdavęs teptuko. 1853 m. jis paveldėjo proprosenelio Stepono Jurgio namus. Jo potraukis dailei pastūmėjo įsteigti šiame name dailininkų studiją, kuri tapo Römerių akademija. Čia savo talentus atskleidė Kanutas Ruseckas, Jonas Zekevičius, Antanas Zaleckis ir kiti garsūs Lietuvos dailininkai. Kiekvieną dieną Edvardo Jono rankose gimdavo šeimos narių portretai, miesto vaizdai ar šmaikščios karikatūros. Meilė dailei Römerių šeimoje buvo perduodama iš kartos į kartą ir išugdė dešimtis profesionalių dailininkų.

1878m.

Namų šeimininkais tapo Eduardo Jono Römerio sūnūs Bronislovas ir Eduardas Matas, kurie piešimui kasdien skirdavę daug laiko tapo profesionaliais dailininkais ir tęsė šeimos tradiciją. Pasičiupę popieriaus ir pieštuką jie bėgdavo į Senamiesčio gatves piešti portretų ir pastatų, grįžę įamžindavo šeimos narius, inteligentišką namų buitį.

Istoriniuose šaltiniuose minima, jog 1857 m. vykdant namo įkainojimą aprašytas turtas. Mūrinis namas buvo sudarytas iš dviejų korpusų, turėjo 32 langus į kiemą ir 6 į gatvę. Šalia augo vaismedžių sodas, kieme stovėjo 2 arklidės, raštinė, 2 daržinės, malkinės bei medinis jau supuvęs namelis, kuriame gyveno namo valdytojas ir namo sargas.

1925m.

Paskutinė namo paveldėtoja Regina Romerytė namą paliko 1925 m. Iki šių dienų Bokšto gatve praeinantis dažnas vilnietis pajaučia tvyrančią ypatingą namo aurą, kuri nepalieka ir įžengus į restauruotas patalpas. Per nepilną amžių namas buvo rekonstruotas: įvestas centrinis šildymas, pakeisti stalių gaminiai.

2018m.

Beveik tris šimtmečius čia gyvenusi didinga Römerių dinastija ir jų palikuonys paliko ryškų pėdsaką Bokšto g. 10 namo istorijoje. Išvydę kaip jų mylimi namai atrodo šiandien, jie tikrai šypsotųsi.

Ir tai ne taškas šioje istorijoje - Römerio namas atgimsta naujam gyvenimui prabangesnis, jaukesnis, tačiau toks pat ypatingas kaip ir prieš kelis šimtus metų.